POLSKA FEDERACJA HODOWCÓW BYDŁA i PRODUCENTÓW MLEKA

Zadania


Podstawowym zadaniem Działu Hodowli Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka jest prowadzenie ksiąg dla bydła hodowlanego ras mlecznych.
Zadania hodowlane w ramach prowadzenia ksiąg dla bydła hodowlanego wykonywane są przez selekcjonerów bydła mlecznego i specjalistów ds. dokumentacji hodowlanej. Należą do nich:
1. PFHBiPM prowadzi księgi w formie elektronicznej dla następujących ras bydła mlecznego:
Wpis krów i cieliczek do części wstępnej i głównej księgi oraz wyznaczanie minimalnych progów indeksu selekcyjnego i wpis krów do rozdziału Elita. 

•    polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czarno-białej (kod HO) i odmiany czerwono-białej (kod RW),
•    polskiej czerwonej (kod RP) i mieszańców z europejskim bydłem czerwonym (kod RE), z wyłączeniem czerwonego bydła norweskiego (kod NR) i czerwonego bydła szwedzkiego (kod SR)
•    simentalskiej (kod SM),
•    jersey (kod JE),
•    montbeliarde (kod MO),
•    polskiej czerwono-białej (kod ZR),
•    polskiej czarno-białej (kod ZB),
•    brown swiss (kod BS),
•    szwedzkiej czerwonej (kod SR).


2. Wpis buhajów ras mlecznych do ksiąg w formie elektronicznej;

3. Wydawanie hodowcom zaświadczeń potwierdzających dokonanie wpisu;

4. Wydawanie świadectw rodowodowych i świadectw potwierdzających pochodzenie dla wprowadzanych do obrotu:

i. zwierząt (jałówki hodowlane, jałowice cielne, krowy do dalszego chowu, buhajki i buhaje hodowlane),
ii. nasienia,
iii. zarodków lub komórek jajowych;


5. Opiniowanie programów oceny i selekcji buhajów tworzonych przez spółki inseminacyjne oraz udział w ich realizacji;
  • •    komisyjny wybór ojców buhajów i matek buhajów,
  • •    kwalifikacja buhajków z indywidualnych kojarzeń,
  • •    ocena i selekcja buhajów przeznaczonych do testowania;

6. Udział w realizacji programu hodowlanego ochrony zasobów genetycznych bydła ras polskiej czerwonej, polskiej czerwono-białej i polskiej czarno-białej;

7. Udział w organizowaniu wystaw i pokazów bydła.

Hichb 2019 01 okladka hq

Hodowla i Chów Bydła

W numerze 1 / 2019: Pierwsze urodziny Stada Online

 

Jak ten czas leci! Chciało by się zakrzyknąć, kiedy patrzy się na rozwój aplikacji do zarządzania hodowlą – Stado Online, autorstwa PFHBiPM, która ledwie rok temu miała swoją premierę i została przekazana do użytkowania hodowcom. Możemy zatem śmiało przyjąć, że SOL obchodzi właśnie swoje pierwsze urodziny. Jak się zatem miewa w wieku, który u ludzi uważany jest za koniec niemowlęctwa? Trzeba przyznać że znakomicie i właśnie dlatego postanowiliśmy poświęcić programowi styczniowy Temat Numeru, aby pokazać jak aplikacja ewoluowała i czym może się pochwalić po tych 12 miesiącach na rynku. Spytaliśmy o opinię jej twórców – Piotra Goździkiewicza i Krzysztofa Słoniewskiego, a także osób zaangażowanych w rozwój programu, oraz najbardziej zainteresowanych, czyli użytkowników Stada Online. Śmiało możemy stwierdzić że są niemałe powody do dumy i zaprosić do przeczytania bloku artykułów poświęconego Stadu Online, mając nadzieję, że przekonają one do aktywnego zapoznania się z tą doskonała aplikacją. Oprócz tego, w numerze 1/2019 „Hodowli i Chowu Bydła” znajdą Państwo relacje z Narodowej Wystawy Rolniczej w Poznaniu, a także konferencji naukowych zorganizowanych przez PFHBiPM w Dolsku i Siedlcach. Z redakcyjną wizytą odwiedziliśmy mleczarnię w Drzycimiu, a pracownicy Centrum Genetycznego postanowili zapoznać naszych czytelników ze stanem zdrowotności racic polskich krów. Gorąco polecamy także analizę – „Jak wykorzystują nasienie seksowane francuscy hodowcy” autorstwa dr. Tomasza Krychowskiego. W najnowszym numerze nie zabraknie także informacji dotyczący zdrowia utrzymywanych zwierząt, nowości technologicznych i aktualnych informacji ekonomicznych. Serdecznie zapraszamy do lektury!

KALENDARZ WYSTAW


NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W ROKU

Styczeń 2019
PN WT SR CZW PT SO ND
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

*Pola zaznaczone gwiazdką sa obowiązkowe


Jak nas znaleźć?

Siedziba główna PFHBiPM znajduje sie w Warszawie na ul. Żurawiej 22