POLSKA FEDERACJA HODOWCÓW BYDŁA i PRODUCENTÓW MLEKA

Laboratorium genetyki bydła


 

 

 

 

Od sezonu oceny 2014.2 ocena genomowa została w Polsce uznana za oficjalną. To rewolucyjne narzędzie do genetycznego doskonalenia populacji można stosować zarówno dla buhajów jak i jałowic i krów. Jest to niezwykle ważne bo dotychczas dokładność selekcji buhajów była nieporównywalnie większa w stosunku do samic. Genomowa wartość hodowlana dla samca i samicy określna jest z tą samą dokładnością, także dla cech zdrowotności, płodności i długowieczności.

Stosując selekcję w oparciu o genomowe wartości hodowlane hodowca może szybciej i precyzyjniej podejmować decyzje dotyczące:

  • – Wyboru jałówek na remont stada
  • – Doboru najbardziej odpowiedniego buhaja do pokrycia jałówki lub krowy
  • – Sprzedaży nadwyżki materiału hodowlanego
  • – Przyspieszenia rozwoju cennej genetycznie rodziny krów przez zastosowanie np. transplantacji zarodków

Pozwala to na znaczne przyśpieszenie postępu hodowlanego i poprawę efektywności ekonomicznej hodowli.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom hodowców, Polska Federacja otworzyła od 1 marca 2015 roku Laboratorium Genetyki Bydła z/s w Parzniewie. Hodowca chcący zgenotypować w swoim stadzie samice rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, powinien skontaktować się z odpowiednim selekcjonerem Działu Hodowli. Hodowcy, którzy zamówią usługę genomowania samic mają zapewnione doradztwo, obejmujące interpretację wyników oraz pomoc w  praktycznym ich wykorzystaniu w pracach hodowlanych w stadzie.

Doskonale wyszkolony personel oraz najnowszy sprzęt badawczy, a także współpraca ze światowym liderem w produkcji mikromacierzy firmą Illumina gwarantuje dostarczenie przez LAB najwyższej jakości wyników w najniższej cenie (cennik).

Jak to działa?

Hodowca, który chce zgenotypować w swoim stadzie samicę rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, powinien skontaktować się z odpowiednim selekcjonerem Działu Hodowli >>. Selekcjoner odwiedza hodowcę i pomaga mu w wyborze sztuk do oceny genomowej, pobiera materiał biologiczny (fragment tkanki pobrany z ucha) oraz sporządza odpowiednią dokumentację. W Laboratorium Genetyki Bydła z/s w Parzniewie materiał biologiczny jest poddany obróbce, czyli izolacji DNA, następnie zgenotypowaniu na płytce Illumina EuroG10k oraz analizie markerów SNP. Po oszacowaniu wartości hodowlanej na podstawie markerów genetycznych SNP przez podmiot za nią odpowiedzialny, hodowca otrzymuje wyniki genomowego indeksu gPF oraz ocenionych cech dla każdej sztuki. Hodowcy, którzy zamówią usługę genomowania samic mają zapewnione doradztwo, obejmujące interpretację wyników oraz pomoc w  praktycznym ich wykorzystaniu w pracach hodowlanych w stadzie.

Kontakt

Jeśli chcesz zamówić genotypowanie skontaktuj się z selekcjonerem Działu Hodowli: Biura regionalne działu Hodowli >>

Kontakt do Laboratorium Genetyki Bydła:
Dariusz Kamola – Kierownik Laboratorium Genetyki BydłaTel. +48 663808064 | Tel. 22 312 48 16
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka | ul. Przyszłości 1, 05-804 Pruszków

 


Najczęściej zadawane pytania/zadaj pytanie?

Cennik

Genotypowanie z wykorzystaniem mikromacierzy Illumina EuroG 10K wraz z kosztem wykonania obliczeń genomowej oceny wartości hodowlanej dla samic  – 128 zł (netto dla jednej sztuki)

Statystyki

W Laboratorium Genetyki Bydła Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, od początku jego działalności do chwili obecnej zrealizowano 18 sezonów genotypowania zwierząt. Łączna liczba samic poddanych analizie w laboratorium przekracza 17 000.

 

Okladka 2 2019

Hodowla i Chów Bydła

W numerze 2 / 2019: Buhaje na start!

 

Odpowiednie kojarzenia par rodzicielskich, to w stadach niezbędny element hodowli bydła. Właśnie dlatego tak wiele uwagi poświęcamy temu zagadnieniu na łamach naszego miesięcznika. Tematem numeru w lutowym wydaniu jest dogłębna analiza wyników grudniowej oceny wartości hodowlanej buhajów rasy PHF opublikowanej przez Instytut Zootechniki w Balicach. Doktorzy Tomasz Krychowski i Agnieszka Nowosielska w drobiazgowy sposób odkrywają wszystkie tajniki tego rankingu, a Sebastian Mucha z Centrum Genetycznego PFHBiPM, zapraszajac na stronę www.cgen.pl, prezentuje nową funkcjonalność bazy danych buhajów polegającą na udostępnieniu seksowanego nasienia buhajów. O dokonaniach, szansach i ograniczeniach rozwoju polskiej hodowli porozmawialiśmy z Andrzejem Baehrem, prezesem Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu zs. W Tulcach. Oprócz tego, w najnowszym numerze naszego miesięcznika znajda Państwo relację z ostatniego w tej kadencji posiedzenia Zarządu Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, a także relację z uroczystego otwarcia nowej siedziby oddziału Federacji i Regionalnych Związków w Koszalinie. Odwiedziliśmy także Wielkopolskę, by pokazać doskonałą i prężnie rozwijająca się hodowlę Państwa Lisieckich, oraz mazowiecką konferencję „Innowacje Trown Nutrition”, gdzie odbyła się premiera nowego preparatu mlekozastepczego. Naturalnie w naszym czasopiśmie nie zabrakło artykułów o zdrowiu, ekonomii i nowościach na rynku hodowli i produkcji mleka. Serdecznie zapraszamy do lektury!

KALENDARZ WYSTAW


NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W ROKU

Luty 2019
PN WT SR CZW PT SO ND
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

*Pola zaznaczone gwiazdką sa obowiązkowe


Jak nas znaleźć?

Siedziba główna PFHBiPM znajduje sie w Warszawie na ul. Żurawiej 22