POLSKA FEDERACJA HODOWCÓW BYDŁA i PRODUCENTÓW MLEKA

Załamanie hodowli bydła w Australii

Organizacja Meat and Livestock Australia prognozuje największy od dziesięciu lat spadek narodowego stada bydła. Analitycy MLA przewidywali na początku roku, że do czerwca 2019 roku pogłowie bydła osiągnie poziom 26,2 mln sztuk. Obecnie prognoza została obniżona o 1 mln zwierząt do 25,2 sztuk bydła, tj. spadek o około 7,7% w relacji rocznej. Niedobory pasz i wody w zeszłym roku przyczyniły się do tego, że wielu hodowców oddało cześć swoich zwierząt do rzeźni lub przeznaczyło na eksport. Taki trend utrzymywał się również w pierwszych miesiącach bieżącego roku. W okresie styczeń–luty ubito o 11% więcej zwierząt niż w analogicznym okresie 2018 roku. Do zmniejszenia pogłowia, dodatkowo przyczyniły się powodzie w północno-zachodnim regionie Queensland, podczas których zginęło około 500 tys. sztuk. Według Meat and Livestock osiągnięcie normalnej wielkości pogłowia, czyli około 28 mln zajmie kilka lat. Według analityków udział krów w ubojach we wszystkich rzeźniach wyniósł w ostatnim czasie 54%, średnia z dwunastu miesięcy mówi o udziale w wysokości 52%. Prognozy spadku produkcji wołowiny wynoszą 2,6%, do 2,25 mln ton w porównaniu do roku 2018. Australijski eksport wołowiny w bieżącym roku ma zostać ograniczony o 3,4%, tj. do 1,6 mln ton, a roku następnym o kolejne 9%. Podobny trend prawdopodobnie utrzyma się w eksporcie zwierząt żywych. Warto zaznaczyć, że głównymi odbiorcami australijskiej wołowiny są: Japonia, Stany Zjednoczone, Chiny oraz Korea Południowa.   

ARCHIWUM AKTUALNOŚCI
RYNEK MLEKA

Czy wzrosną ceny nawozów?

21-05-2019

Z raportu rolnego Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że w następnych miesiącach 2019 roku przewiduje się utrzymanie większego popytu na nawozy mineralnie, głównie azotowe, co może wpłynąć na wzrost ich ceny.

WYDARZENIA

Konkurs „Moja Mleczna Kraina”

20-05-2019

Po raz kolejny Szczeciński Związek Hodowców Bydła ma przyjemność ogłosić konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego ,,MOJA MLECZNA KRAINA”.

WYDARZENIA

Protest na Narodowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych

19-05-2019

Po raz pierwszy od 29 edycji wystaw zwierząt hodowlanych w Poznaniu ministra rolnictwa przywitały gwizdy niezadowolonych hodowców. Spektakularny protest zorganizowali hodowcy zrzeszeni w Polskiej Federacji Hodowców Bydła Mlecznego i Producentów Mleka.

Hichb 2019 okladka lq 1000h

Hodowla i Chów Bydła

W numerze 5 / 2019: Rewolucja w badaniach cielności!

 

Już trzy miesiące polscy hodowcy korzystają z testów cielności opartych na próbkach mleka udostępnianych przez PFHBiPM. Czym charakteryzuje się to nowatorskie badanie? Otóż kluczową rolę pełni w nim wykrywanie w próbkach mleka glikoprotein związanych z ciążą (PAG – z ang. Pregnancy Associated Glycoproteins). Są one wydzielane przez łożysko przez cały okres ciąży i tylko w nim, w przeciwieństwie do innych testów bazujących na przykład na poziomie progesteronu. Warunkiem wstępnym do zastosowania testu PAG jest to, aby odstęp od ostatniej inseminacji wynosił co najmniej 28 dni (pozwala to na odpowiednie wysycenie mleka białkami PAG z obecnej ciąży), a przerwa od ostatniego wycielenia trwała co najmniej 60 dni (co z kolei gwarantuje badania białek PAG aktualnej ciąży, a nie poprzedniej). Co zyskujemy dzięki temu? Test ten zdecydowanie ułatwia skrócenie okresu międzywycieleniowego, dzięki możliwości łatwego wykrywania sztuk niezacielonych w każdym momencie ciąży – już od 28. dnia po pokryciu. Trzeba zaznaczyć, że wykorzystanie w tym celu prób mleka oznacza mniej pracy dla hodowcy, a także niższy poziom stresu dla zwierząt – co ma niebagatelne znaczenie w związku z ryzykiem wczesnych poronień. Jak widać, metoda jest rewolucyjna, dlatego postanowiliśmy poświęcić jej Temat Numeru majowego wydania naszego czasopisma. Postaraliśmy się o opinie użytkowników testów, pomysłodawców i wytwórców tej technologii, a także przyjrzeliśmy się pracy federacyjnych laboratoriów. Jeżeli nie korzystaliście jeszcze Państwo z tych badań, to warto przeczytać te materiały i spróbować, bo zdecydowanie warto! Oprócz tego w 5 numerze "Hodowli i Chowu Bydła" zapraszamy do zapoznania się z aktualnym stanem bydła białogrzbietego w Polsce, proponujemy zapoznanie się z efektami pracy doradcy zootechnicznego, oraz przybliżamy uroki automatyzacji obór. Do tego, jak zwykle nie zabraknie najświeższych informacji dotyczących zdrowia, żywienia i ekonomiki. Zapraszamy do lektury!

KALENDARZ WYSTAW


NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W ROKU

Maj 2019
PN WT SR CZW PT SO ND
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

*Pola zaznaczone gwiazdką sa obowiązkowe


Jak nas znaleźć?

Siedziba główna PFHBiPM znajduje sie w Warszawie na ul. Żurawiej 22