POLSKA FEDERACJA HODOWCÓW BYDŁA i PRODUCENTÓW MLEKA

Premiera programu SoL na Podlaskim Forum Bydła

W ostatni weekend listopada br. w „Jędrusiowej zagrodzie” w Piątnicy hodowcy bydła mlecznego zapoznali się z programem zarządzania stadem SoL, wspierającym zwiększenie efektywności produkcji. Była to także okazja do zapoznania się z ofertą dystrybutorów maszyn, środków do produkcji i usług. Tradycyjnie impreza promuje potrawy z wołowiny oraz produkty mleczarskie.  

Podlaskie Forum Bydła służy wymianie doświadczeń oraz zdobywaniu nowych umiejętności dzięki prelekcjom prowadzonych przez wybitnych naukowców i praktyków. Na rentowność produkcji mleka wpływa umiejętne zarządzanie stadem i tym zagadnieniu poświęcimy tegoroczne prelekcje – powiedział Krzysztof Banach, prezes Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka, pełniący także funkcję  wiceprezydenta PFHBiPM. Natomiast uczestniczący także w uroczystym otwarciu Podlaskiego Forum Bydła – Sylwester Mierzejewski, wiceprezydent PFHBiPM  wyraził przekonanie, że program SoL do zarządzania stadem będzie bardzo użytecznym narzędziem, dlatego warto się z nim zapoznać.

Twórcy programu Stado Online (w skrócie SoL), tj. dr Krzysztof Słoniewski (PFHBiPM) oraz Piotr Goździkiewicz (PFHBiPM) podkreślili, że jest on przeznaczony specjalnie dla  hodowców bydła mlecznego, a nie dla pracowników Federacji. Służy do rejestrowania zdarzeń w stadzie, planowaniu prac i kontroli ich wykonania. Dane o stadzie można wprowadzać na urządzeniach mobilnych w każdym miejscu i o dowolnej porze. Jest to możliwe dzięki podłączeniu aplikacji do Internetu.

– Program jest zabezpieczony przed utratą danych oraz przed nieupoważnionym dostępem do nich. Dostęp do programu jest zabezpieczony hasłami i loginami – informował dr Krzysztof Słoniewski. Od stycznia 2018 r. udostępnione będą następujące moduły programu:

* bazowy – umożliwiający: rejestrowanie podstawowych zdarzeń (wycielenia, zacielenia, zasuszenie, przybycie do stada, ubycie ze stada itp.), planowanie prac w oborze, analizowanie wyników (rozrodu, brakowania), rejestrowanie bydła. Możliwa jest wymiana danych z system SYMLEK;

* zdrowia – umożliwia rejestrowanie: objawów chorobowych, diagnozy chorób, sposobu leczenia, monitorowanie okresów karencji podanych leków.

Kolejne moduły będą pojawiały się w miarę rozwijania funkcjonalności programu Stado Online. Jest on testowany przez ok. 140 hodowców z całego kraju, którzy zgłaszają wszelkie jego niedoskonałości. Według zapowiedzi w przyszłości SoL będzie kompatybilny z programami oferowanymi przez dostawców różnych systemów udojowych.

O możliwościach praktycznego wykorzystania programu SoL w ocenie analizy poprawności żywienia krów mlecznych informował prof. Włodzimierz Nowak (UP w Poznaniu). W jego opinii, posiada on rewelacyjny sposób wpisywania danych i interpretacji kondycji krów w stadzie. Natomiast prof. Zygmunt M. Kowalski (UR w Krakowie) informował, że SoL jest pomocny w monitorowaniu zaburzeń metabolicznych. Z zebranych danych program automatycznie generuje różne zestawienia, np. krowy które chorują na ketozę typu I i II lub na zaleganie poporodowe. Program umożliwia także wyszukanie krów ryzyka, tj. takich, które mogą stwarzać problemy. – Moim zdaniem, współpraca lekarza weterynarii,  hodowcy, zootechnika, którzy analizują dane będzie przebiegała w przyszłości w oparciu o program SoL. Warto nauczyć się z niego korzystać – powiedział prelegent z Krakowa.

Natomiast prof. Jan Twardoń (UP Wrocław) wskazał na możliwość wykorzystania programu SoL do zarządzania zdrowiem i rozrodem stada krów. W opinii prelegenta, zakładka analizy w module „Zdrowie” ułatwia kontrolowanie wskaźników płodności stada, m.in. okresu międzywycielniowego, okresu międzyciążowego, indeksu zacieleń, wiek pierwszego wycielenia, wskaźnika niepowtarzalności i wielu innych. Niezadawalające parametry rozrodu skłaniają do ich poprawy, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia rentowności produkcji mleka.

Swoimi doświadczeniami w praktycznym wykorzystaniu programu SoL podzielił się Radosław Bartz, zootechnik zarządzający fermami bydła mlecznego. Poinformował, że program SoL wykorzystuje od 0,5 roku na fermie liczącej 160 krów. Umożliwia on precyzyjny poddział zwierząt na grupy technologiczne, łącznie z zaznaczeniem budynku, w którym się znajdują. Hodowca wskazał na możliwość szybkiego przeprowadzenia wielu analiz, np. przyczyn brakowania, wydajności mlecznej poszczególnych krów wraz z porównaniem z wydajnością w poprzedniej laktacji. – Bardzo ciekawy jest diagram obrazujący krowy z podwyższoną liczbą komórek somatycznych. Kolorem czerwonym zaznaczone są sztuki chronicznie chore – informował Radosław Bartz. Ceni program m.in. za intuicyjną obsługę, dużą funkcjonalność, możliwość obsługi na wielu urządzeniach oraz systematyczne udoskonalanie funkcjonalności. Jako mankamenty uznał: długie ładowanie się programu, brak wersji offline, zbyt krótko trwające sesje, brak informacji o odchowie cieląt. – Program ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów – podkreślił hodowca. – Z funkcjonowaniem programu SoL można zapoznać się naszym stoisku informacyjnym przez cały czas trwania Forum – zachęcał Piotr Goździkiewicz.

Tegoroczne Podlaskie Forum Bydła było także skierowane do producentów wołowiny. Dr Paulina Pogorzelska-Przybyłek (UMW w Olsztynie) wygłosiła prelekcję pt. „Produkcja wołowiny wysokiej jakości w oparciu o krzyżowanie towarowe bydła”. Natomiast prof. Jan Twardoń (UP we Wrocławiu) informował o specyfice rozrodu bydła mięsnego. Z kolei prof. Włodzimierz Nowak (UP w Poznaniu) wskazał na możliwości obniżenia kosztów produkcji mięsa wołowego dzięki m.in. skarmianiu wysokiej jakości pasz objętościowych. W opinii prof. Zygmunta Kowalskiego (UR w Krakowie), żywienie wpływa na jakość i smakowitość mięsa wołowego.

Wykładom o programie SoL i produkcji mięsa wołowego towarzyszyła promocja wołowiny. Znani warszawscy restauratorzy, tj. Grażyna i Jarosław Uścińscy na warsztatach kulinarnych ujawnili tajniki przyrządzania smacznych potraw z wołowiny. Podczas dwudniowego Forum funkcjonowały stoiska PFHBiPM, na których specjaliści z działu Hodowli i Oceny oraz Centrum Genetycznego udzielali porad. Swoim doświadczeniem dzielili się także federacyjni doradcy żywieniowi.

Podlaskie Forum Bydła uświetnił swoją obecnością Jacek Bogucki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W jego opinii, Podlaskie Forum Bydła przyczynia się do rozwoju mleczarstwa na Podlasiu, a to za sprawą m.in. wysokiego poziomu merytorycznego wykładów i seminariów. – Bez ciężkiej pracy rolników sukces krajowego mleczarstwa nie byłby możliwy. Obecnie największym zagrożeniem dla branży są pełne magazyny mleka w proszku. Polska opowiada się za przeznaczeniem proszku mlecznego na cele paszowe, w czym nie ma sprzymierzeńców wśród innych państw UE – powiedział wiceminister rolnictwa.
Podlaskie Forum Bydła było także okazją do wyróżnienia Złotą Honorową Odznaką PFHBiMP zasłużonych pracowników. rl

 • Thumb 1 pb250385
 • Thumb 2 pb250015
 • Thumb 3 pb250017
 • Thumb 4 pb250021 2
 • Thumb 5 pb250029
 • Thumb 6 pb250028
 • Thumb 7 pb260499 2
 • Thumb 9 pb260588 2
 • Thumb 8 pb260556
 • Thumb 10 pb250238
 • Thumb 11 pb250351
 • Thumb 12 pb250406
 • Thumb 13 pb250400 2
 • Thumb 14 pb250417 2
 • Thumb 15 pb250434 2
 • Thumb 16 pb260615 3
 • Thumb 18 pb260619
 • Thumb 20 pb250307
 • Thumb 19 pb260628
ARCHIWUM AKTUALNOŚCI
WYDARZENIA

Doroczne posiedzenie zarządu EuroGenomics

15-11-2018

24–25 października w Warszawie

WYDARZENIA

Zaproszenie na Narodową Wystawę Rolniczą

15-11-2018

Międzynarodowe Targi Poznańskie | 30 listopada – 2 grudnia | Wstęp Wolny

WYDARZENIA

Zbadaj pasze – bezpłatnie!

14-11-2018

W naszych laboratoriach w Kobiernie i Tykocinie.

Hichb 2018 nr11 okladka hq

Hodowla i Chów Bydła

W numerze 11 / 2018: Grunt to nauka

 

Jak ważne jest kształcenie nikomu nie trzeba tłumaczyć, zwłaszcza w świecie, w którym największe znaczenie ma właśnie informacja. Zdaje sobie z tego sprawę także Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, która stara się zapewnić swoim hodowcom jak największy dostęp do wcześniej wspomnianej wiedzy. Czyni to między innymi organizując różnego rodzaju konferencje i spotkania naukowe. 1 października 2018 r. w Poznaniu odbyło się I Forum Genetyczne w którym wzięło udział ponad 400 osób: hodowców i producentów mleka oraz przetwórców. Podczas tego sympozjum pokazano zasady wprowadzenia indeksu ekonomicznego do hodowli bydła mlecznego i produkcji mleka w Polsce. Indeks ten wejdzie do praktyki hodowlanej w przyszłym roku, co będzie na pewno dużym wydarzeniem. Właśnie dlatego postanowiliśmy poświęcić poznańskiemu spotkaniu Temat Numeru listopadowego wydania naszego miesięcznika, zwłaszcza, że poruszanych podczas Forum interesujących tematów było znacznie więcej. Ponadto w numerze, nasi czytelnicy znajdą obszerne relacje z dwudniowej konferencji jaka odbyła się w Łysomicach nieopodal Torunia i koncentrowała się na „Automatyzacji i robotyzacji w hodowli bydła i produkcji mleka”, a także z międzynarodowego szkolenia sędziowskiego w pomorskim Cieszymowie. Oprócz tego polecamy nasze reportaże z mleczarni W Oleśnie, która doskonale radzi sobie na lokalnym rynku, a także jest jedynym twórcą i eksporterem (także za granice naszego kraju) doskonałej, mlecznej nalewki - Śmietankówki Oleskiej, oraz z Gospodarstwa Rolno - Hodowlanego w Żydowie. Naturalnie w numerze nie zabraknie fachowych porad takich jak zalecenia prof. Zygmunta M. Kowalskiego dotyczących stosowania preparatów mlekozastępczych, lub opinia dr. Sebastiana Smulskiego odnośnie ograniczenia stosowania antybiotyków w leczeniu chorób wymion. W numerze zapoznają się także Państwo z informacjami ekonomicznymi i nowościami sprzętowymi. Serdecznie zapraszamy do lektury!

KALENDARZ WYSTAW


NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W ROKU

Listopad 2018
PN WT SR CZW PT SO ND
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

*Pola zaznaczone gwiazdką sa obowiązkowe


Jak nas znaleźć?

Siedziba główna PFHBiPM znajduje sie w Warszawie na ul. Żurawiej 22