POLSKA FEDERACJA HODOWCÓW BYDŁA i PRODUCENTÓW MLEKA

Konferencja Związków Hodowców Bydła Czerwonego odbyła się w Krakowie i Szczyrzycu

Od 9 do 11 czerwca 2017 r. w Krakowie, odbywała się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałka Województwa Małopolskiego, Konferencja Europejskiego Związku Hodowców Bydła Czerwonego.

Głównymi organizatorami wydarzenia były Krajowy Związek Hodowców Bydła Polskiego Czerwonego oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. W Konferencji udział wzięli przedstawiciele członkowskich państw europejskich oraz Australii. Oprócz sesji plenarnej i wykładowej goście uczestniczyli w XI Krajowej Wystawie Czerwonego Bydła Polskiego w Szczyrzycu, a także odwiedzili gospodarstwo hodowlane „Na Jazie” należące do Haliny i Piotra Smagów ze Stróży. Poza tym uczestnicy konferencji zobaczyli Kraków i Wieliczkę – skarby naszej kultury narodowej, wpisane do UNESCO.

W piątek 9 czerwca, pierwsza dnia, uczestników kongresu przywitali Leszek Hądzlik, prezydent PFHBiPM oraz Ewa Lech, wiceminister rolnictwa.

Serdecznie witam Państwa na polskiej ziemi. Jesteśmy niezmiennie radzi, że możemy gościć Was tutaj w Krakowie, w dawnej stolicy Polski, w mieście, z którym związanych jest wiele legend ale też wiele autentycznych historii związanych z dziejami naszego kraju - mówił prezydent Polskiej Federacji.

- To, że jest nas tutaj tak wielu, reprezentujących tak różne obszary życia gospodarczego i społecznego to potwierdzenie faktu iż hodowla bydła polskiego czerwonego jest dla nas bardzo ważna. To prawda, iż ta jedyna polska rasa rodzima w chwili obecnej jest niewielka, ale posiada swoich zwolenników, dla wielu hodowców jest podstawą utrzymania rodzin, jest także istotnym elementem krajobrazu naszych gór i terenów podgórskich - kontynuował Hądzlik.

Swoje słowa powitalne Hądzlik kierował m.in. do delegacji hodowców bydła angler z Niemiec na czele z Christiną Poulsen-Schlüter, która jest prezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Hodowców Bydła Ras Czerwonych (ERDBA) i jednocześnie prezydentem Międzynarodowej Federacji Hodowców Bydła Ras Czerwonych (IRDCA).

Kolejnego dnia, 10 czerwca uczestnicy konferencji wzięli udział w sesji plenarnej. Przedstawiciele organizacji hodowlanych związanych z krajowymi rasami czerwonymi z Danii, Estonii, Finlandii, Łotwy, Szwecji i Niemiec zaprezentowali programy hodowlane i ich wyniki dla bydła czerwonego ze swoich krajów. Dyskutowali o celach hodowlanych i je oceniali. Rozmawiali także o selekcji genomowej ras czerwonych. Właśnie tej tematyce były poświęcone wykłady, które wygłosili: Auli Himanen z Viking z Finlandii; dr Stefan Rensing z VIT z Niemiec i dr Artur Gurgul z Instytutu Zootechniki w Balicach. Moderatorami dyskusji byli Piotr Kowol i Anna Siekierska z PFHBiPM.

Tego samego dnia goszczący w Polsce hodowcy uczestniczyli w wystawie bydła czerwonego w Szczyrzycu, gdzie na gorąco mogli ocenić pracę Romana Januszewskiego, głównego sędziego wystawy i podziwiać wybrane przez niego czempionki i superczempionki. W godzinach popołudniowych zwiedzili gospodarstwo Smagów utrzymujące polskie bydło czerwone. Skosztowali tam regionalnych wyrobów gospodarzy, w tym m.in. wyprodukowane w gospodarstwie masło z mleka naszych „czerwonych”. Stół od potraw dosłownie się uginał, dlatego biesiada u gościnnych Smagów nieco się przeciągnęła.

W niedzielę, 11 czerwca po dwóch dniach pełnych wrażeń konferencja dobiegła końca. Jej uczestnicy nie kryli, że rzadko spotykają się z taką gościnnością, z jaką mieli do czynienia w Polsce. Chcieliby po raz kolejny odwiedzić nasz kraj.

Patronat medialny nad konferencją sprawowała „Hodowla i Chów Bydła”. W nr. 7 tego czasopisma przedstawione zostaną m.in. programy hodowlane dla bydła ras czerwonych, jakie są realizowane w niektórych państwach członkowskich UE.

ri

 • Thumb 1
 • Thumb 2
 • Thumb 3
 • Thumb 5
 • Thumb 4
 • Thumb 6
 • Thumb 8
 • Thumb 9
 • Thumb 10
 • Thumb 11
 • Thumb 12
ARCHIWUM AKTUALNOŚCI
RYNEK MLEKA

RAPORT MARZEC 2018

10-04-2018

Federacja

Rekordowa liczba bydła pod oceną

29-03-2018

Ponad 800 tys. krów jest pod oceną wartości użytkowej bydła mlecznego prowadzonej przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Bydło objęte oceną znajduje się w 20 020 oborach.

Fakty

Prezydent PFHBiPM wyznaczył cele dla hodowli bydła mlecznego w Polsce

22-03-2018

Podczas Szkoły Zimowej Hodowli Bydła, gdzie spotyka się świat nauki i praktyki, prezentację pt. „Przyszłość hodowli bydła mlecznego w Polsce” wygłosił Leszek Hądzlik, prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Przedstawił swoją oceną sytuacji i wyznaczył cele, które powinny być jak najszybciej zrealizowane. Uczestnicy Szkoły wystąpienie Hądzlika przyjęli z uznaniem i zapowiedzieli swoje wsparcie w ich realizacji.

KALENDARZ WYSTAW


NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W ROKU

Kwiecień 2018
PN WT SR CZW PT SO ND
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

*Pola zaznaczone gwiazdką sa obowiązkowe


Jak nas znaleźć?

Siedziba główna PFHBiPM znajduje sie w Warszawie na ul. Żurawiej 22