POLSKA FEDERACJA HODOWCÓW BYDŁA i PRODUCENTÓW MLEKA

I Forum Genetyczne PFHBiPM

1 października 2018 r. w Poznaniu odbyło się I Forum Genetyczne. Wzięło w nim udział 400 osób: hodowcy i producenci mleka oraz przetwórcy. Podczas tego wydarzenia zostały przekazane informacje na temat możliwości rozwoju polskiej hodowli w dobie selekcji genomowej oraz wykorzystania nowoczesnych technologii przez hodowców z innych krajów. Centrum Genetyczne PFHBiPM przekazało na nim m.in. zasady wprowadzenia indeksu ekonomicznego do hodowli bydła mlecznego i produkcji mleka.

Pierwsza edycja Forum Genetycznego zorganizowana została przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Prowadzili ją dr Tomasz Krychowski oraz dr hab. Tomasz Strabel, prof. UP w Poznaniu, pełniący funkcję dyrektora Centrum Genetycznego Polskiej Federacji.

Wdrożenie selekcji genomowej do praktyki hodowlanej rozpoczęło trwający proces dynamicznych zmian organizacyjnych, dotyczących funkcjonowania hodowli bydła mlecznego, ale także przedsiębiorstw i organizacji z jej otoczenia. Otworzyły się nowe możliwości doskonalenia takich cech jak odporność na choroby czy wykorzystanie paszy. Efektywność ekonomiczna gospodarstw produkujących mleko jest kluczowa dla przyszłego rozwoju branży. Genotypowanie zwierząt zarówno samców jak i samic weszło szeroko do pracy hodowlanej, ale jego optymalne wykorzystanie wymaga dostępu do wiedzy i narzędzi. I Forum Genetyczne dało jego uczestnikom możliwość zorientowania się jak selekcja genomowa wpływa na hodowlę bydła mlecznego w Polsce, z czego mogą korzystać nasi hodowcy już dziś oraz jak z nowych technologii korzystają na co dzień hodowcy w innych krajach.

Katarzyna Stachowicz z AbacusBio z Nowej Zelandii zaprezentowała znaczenie ekonomiczne cech i preferencje hodowców bydła rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej. Centrum Genetyczne PFHBiPM współpracuje z nowozelandzką organizacją nad wdrożeniem w życie indeksu ekonomicznego. Ta firma realizowała tego typu projekty w wielu krajach, a swoje doświadczenia wykorzystała do zbudowania polskiego indeksu ekonomicznego dla hodowców bydła i producentów mleka. - Indeks ekonomiczny reprezentuje ogólną wartość hodowlaną zwierzęcia i jest osadzony w realiach ekonomicznych dla jakich bydło mleczne jest selekcjonowane - mówiła Katarzyna Stachowicz. Wyrażają go nie tylko zysk z produkcji mleka, ale oczywiście także cechy bydła, które wpływają na ekonomię całego gospodarstwa. Indeks zostanie wprowadzony do polskiej hodowli w przyszłym roku.

Dr Katarzyna Rzewuska (CGen PFHBiPM) mówiła hodowcom w jaki sposób rozwijana jest ocena wartości hodowlanej bydła w Polsce w świetle oczekiwań hodowców. Jednym z realizowanych projektów jest ten dotyczący zdrowotności racic. - Liczba zgłoszeń dotyczących stanu zdrowia racic zarejestrowanych przez korektorów zaangażowanych w to przedsięwzięcie przekroczyła 50 tysięcy. Cieszymy się, że coraz większa liczba hodowców i korektorów zauważa przydatność informacji zbieranych przez aplikację „CGen korekcja” w codziennej pracy - mówiła Katarzyna Rzewuska. - Zależy mi na tym, żeby ograniczyć występowanie problemów z chorobami racic i kulawiznami, które są bardzo kosztowne dla producentów mleka - dodała. Rzewuska przekonywała hodowców, że do poprawy zdrowotności kończyn w populacji krajowej bydła dąży się przez pośrednią selekcję bazującą na cechach budowy nóg i racic.

Kolejnym projektem, który uzupełni ocenę wartości hodowlanej bydła i który jest już na ukończeniu i niebawem wraz z indeksem ekonomicznym wejdzie do codziennej praktyki jest ocena przebiegu porodów. Ta ocena ograniczy ryzyko wystąpienia trudnych porodów i pozwoli hodowcom na wybór buhajów z najwyższą wartości hodowlaną dla niej.

Wykorzystanie nowych technologii w hodowli w Polsce na tle trendów światowych omówił hodowcom dr Sebastian Mucha z CGen PFHBiPM. Zaprezentował już dostępne narzędzia do selekcji bydła oraz wyboru najlepszych ojców dla krów. Zachęcał on producentów mleka do korzystania z takich narzędzi jak: indeksów rodowodowych, rankingu stad sporządzonego w oparciu o te indeksy, rankingu buhajów i inbredu. - Internetowa przeglądarka buhajów oprócz publikacji wyników krajowych oceny wartości hodowlanej zawiera również wyniki oceny międzynarodowej dokonanej przez Interbull, a także wyniki oceny młodych buhajów z krajów członkowskich spółdzielni EuroGenomics. Poza tym w karcie buhaje na stronie internetowej cgen.pl można odnaleźć informacje o jego poziomie zinbredowania oraz oczekiwanym inbredzie potomstwa obliczone przez Centrum Genetyczne PFHBiPM - mówił Sebastian Mucha, zachęcając hodowców do praktycznego wykorzystania dokonań Polskiej Federacji.

I Forum Genetyczne PFHBiPM było także okazją do wymiany międzynarodowych doświadczeń w selekcji bydła mlecznego na podstawie genomu. O praktycznym wykorzystaniu genomiki w produkcji mleka mówili Stefan Rensing z niemieckiej organizacji VIT oraz David Girod z Evolution z Francji. Obaj prelegenci skupili się na pokazaniu polskim hodowcom jak selekcja genomowa wpływa na remont stad, ich organizację i wyniki ekonomiczne z produkcji mleka. Goście z zagranicy zaprezentowali także strategię genotypowania samic kładąc nacisk na korzyści z niej płynące dla hodowców i programu hodowlanego.

Referaty wygłoszone przez prelegentów Forum Genetycznego były przyczynkiem do ożywionej dyskusji. Hodowcy i producenci mleka dopytywali o szczegóły hodowlane i produkcyjne, a ich pytania nie pozostawały bez odpowiedzi. Ich pytania oraz dokładnie przeanalizowane wystąpienia naukowców i praktyków podczas Forum zostaną zaprezentowane w najbliższym, 11 numerze miesięcznika Hodowla i Chów Bydła.

Radosław Iwański

ARCHIWUM AKTUALNOŚCI
RYNEK MLEKA

Czy wzrosną ceny nawozów?

21-05-2019

Z raportu rolnego Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że w następnych miesiącach 2019 roku przewiduje się utrzymanie większego popytu na nawozy mineralnie, głównie azotowe, co może wpłynąć na wzrost ich ceny.

WYDARZENIA

Konkurs „Moja Mleczna Kraina”

20-05-2019

Po raz kolejny Szczeciński Związek Hodowców Bydła ma przyjemność ogłosić konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego ,,MOJA MLECZNA KRAINA”.

WYDARZENIA

Protest na Narodowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych

19-05-2019

Po raz pierwszy od 29 edycji wystaw zwierząt hodowlanych w Poznaniu ministra rolnictwa przywitały gwizdy niezadowolonych hodowców. Spektakularny protest zorganizowali hodowcy zrzeszeni w Polskiej Federacji Hodowców Bydła Mlecznego i Producentów Mleka.

Hichb 2019 okladka lq 1000h

Hodowla i Chów Bydła

W numerze 5 / 2019: Rewolucja w badaniach cielności!

 

Już trzy miesiące polscy hodowcy korzystają z testów cielności opartych na próbkach mleka udostępnianych przez PFHBiPM. Czym charakteryzuje się to nowatorskie badanie? Otóż kluczową rolę pełni w nim wykrywanie w próbkach mleka glikoprotein związanych z ciążą (PAG – z ang. Pregnancy Associated Glycoproteins). Są one wydzielane przez łożysko przez cały okres ciąży i tylko w nim, w przeciwieństwie do innych testów bazujących na przykład na poziomie progesteronu. Warunkiem wstępnym do zastosowania testu PAG jest to, aby odstęp od ostatniej inseminacji wynosił co najmniej 28 dni (pozwala to na odpowiednie wysycenie mleka białkami PAG z obecnej ciąży), a przerwa od ostatniego wycielenia trwała co najmniej 60 dni (co z kolei gwarantuje badania białek PAG aktualnej ciąży, a nie poprzedniej). Co zyskujemy dzięki temu? Test ten zdecydowanie ułatwia skrócenie okresu międzywycieleniowego, dzięki możliwości łatwego wykrywania sztuk niezacielonych w każdym momencie ciąży – już od 28. dnia po pokryciu. Trzeba zaznaczyć, że wykorzystanie w tym celu prób mleka oznacza mniej pracy dla hodowcy, a także niższy poziom stresu dla zwierząt – co ma niebagatelne znaczenie w związku z ryzykiem wczesnych poronień. Jak widać, metoda jest rewolucyjna, dlatego postanowiliśmy poświęcić jej Temat Numeru majowego wydania naszego czasopisma. Postaraliśmy się o opinie użytkowników testów, pomysłodawców i wytwórców tej technologii, a także przyjrzeliśmy się pracy federacyjnych laboratoriów. Jeżeli nie korzystaliście jeszcze Państwo z tych badań, to warto przeczytać te materiały i spróbować, bo zdecydowanie warto! Oprócz tego w 5 numerze "Hodowli i Chowu Bydła" zapraszamy do zapoznania się z aktualnym stanem bydła białogrzbietego w Polsce, proponujemy zapoznanie się z efektami pracy doradcy zootechnicznego, oraz przybliżamy uroki automatyzacji obór. Do tego, jak zwykle nie zabraknie najświeższych informacji dotyczących zdrowia, żywienia i ekonomiki. Zapraszamy do lektury!

KALENDARZ WYSTAW


NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W ROKU

Maj 2019
PN WT SR CZW PT SO ND
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

*Pola zaznaczone gwiazdką sa obowiązkowe


Jak nas znaleźć?

Siedziba główna PFHBiPM znajduje sie w Warszawie na ul. Żurawiej 22