POLSKA FEDERACJA HODOWCÓW BYDŁA i PRODUCENTÓW MLEKA

I Forum Genetyczne PFHBiPM

1 października 2018 r. w Poznaniu odbyło się I Forum Genetyczne. Wzięło w nim udział 400 osób: hodowcy i producenci mleka oraz przetwórcy. Podczas tego wydarzenia zostały przekazane informacje na temat możliwości rozwoju polskiej hodowli w dobie selekcji genomowej oraz wykorzystania nowoczesnych technologii przez hodowców z innych krajów. Centrum Genetyczne PFHBiPM przekazało na nim m.in. zasady wprowadzenia indeksu ekonomicznego do hodowli bydła mlecznego i produkcji mleka.

Pierwsza edycja Forum Genetycznego zorganizowana została przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Prowadzili ją dr Tomasz Krychowski oraz dr hab. Tomasz Strabel, prof. UP w Poznaniu, pełniący funkcję dyrektora Centrum Genetycznego Polskiej Federacji.

Wdrożenie selekcji genomowej do praktyki hodowlanej rozpoczęło trwający proces dynamicznych zmian organizacyjnych, dotyczących funkcjonowania hodowli bydła mlecznego, ale także przedsiębiorstw i organizacji z jej otoczenia. Otworzyły się nowe możliwości doskonalenia takich cech jak odporność na choroby czy wykorzystanie paszy. Efektywność ekonomiczna gospodarstw produkujących mleko jest kluczowa dla przyszłego rozwoju branży. Genotypowanie zwierząt zarówno samców jak i samic weszło szeroko do pracy hodowlanej, ale jego optymalne wykorzystanie wymaga dostępu do wiedzy i narzędzi. I Forum Genetyczne dało jego uczestnikom możliwość zorientowania się jak selekcja genomowa wpływa na hodowlę bydła mlecznego w Polsce, z czego mogą korzystać nasi hodowcy już dziś oraz jak z nowych technologii korzystają na co dzień hodowcy w innych krajach.

Katarzyna Stachowicz z AbacusBio z Nowej Zelandii zaprezentowała znaczenie ekonomiczne cech i preferencje hodowców bydła rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej. Centrum Genetyczne PFHBiPM współpracuje z nowozelandzką organizacją nad wdrożeniem w życie indeksu ekonomicznego. Ta firma realizowała tego typu projekty w wielu krajach, a swoje doświadczenia wykorzystała do zbudowania polskiego indeksu ekonomicznego dla hodowców bydła i producentów mleka. - Indeks ekonomiczny reprezentuje ogólną wartość hodowlaną zwierzęcia i jest osadzony w realiach ekonomicznych dla jakich bydło mleczne jest selekcjonowane - mówiła Katarzyna Stachowicz. Wyrażają go nie tylko zysk z produkcji mleka, ale oczywiście także cechy bydła, które wpływają na ekonomię całego gospodarstwa. Indeks zostanie wprowadzony do polskiej hodowli w przyszłym roku.

Dr Katarzyna Rzewuska (CGen PFHBiPM) mówiła hodowcom w jaki sposób rozwijana jest ocena wartości hodowlanej bydła w Polsce w świetle oczekiwań hodowców. Jednym z realizowanych projektów jest ten dotyczący zdrowotności racic. - Liczba zgłoszeń dotyczących stanu zdrowia racic zarejestrowanych przez korektorów zaangażowanych w to przedsięwzięcie przekroczyła 50 tysięcy. Cieszymy się, że coraz większa liczba hodowców i korektorów zauważa przydatność informacji zbieranych przez aplikację „CGen korekcja” w codziennej pracy - mówiła Katarzyna Rzewuska. - Zależy mi na tym, żeby ograniczyć występowanie problemów z chorobami racic i kulawiznami, które są bardzo kosztowne dla producentów mleka - dodała. Rzewuska przekonywała hodowców, że do poprawy zdrowotności kończyn w populacji krajowej bydła dąży się przez pośrednią selekcję bazującą na cechach budowy nóg i racic.

Kolejnym projektem, który uzupełni ocenę wartości hodowlanej bydła i który jest już na ukończeniu i niebawem wraz z indeksem ekonomicznym wejdzie do codziennej praktyki jest ocena przebiegu porodów. Ta ocena ograniczy ryzyko wystąpienia trudnych porodów i pozwoli hodowcom na wybór buhajów z najwyższą wartości hodowlaną dla niej.

Wykorzystanie nowych technologii w hodowli w Polsce na tle trendów światowych omówił hodowcom dr Sebastian Mucha z CGen PFHBiPM. Zaprezentował już dostępne narzędzia do selekcji bydła oraz wyboru najlepszych ojców dla krów. Zachęcał on producentów mleka do korzystania z takich narzędzi jak: indeksów rodowodowych, rankingu stad sporządzonego w oparciu o te indeksy, rankingu buhajów i inbredu. - Internetowa przeglądarka buhajów oprócz publikacji wyników krajowych oceny wartości hodowlanej zawiera również wyniki oceny międzynarodowej dokonanej przez Interbull, a także wyniki oceny młodych buhajów z krajów członkowskich spółdzielni EuroGenomics. Poza tym w karcie buhaje na stronie internetowej cgen.pl można odnaleźć informacje o jego poziomie zinbredowania oraz oczekiwanym inbredzie potomstwa obliczone przez Centrum Genetyczne PFHBiPM - mówił Sebastian Mucha, zachęcając hodowców do praktycznego wykorzystania dokonań Polskiej Federacji.

I Forum Genetyczne PFHBiPM było także okazją do wymiany międzynarodowych doświadczeń w selekcji bydła mlecznego na podstawie genomu. O praktycznym wykorzystaniu genomiki w produkcji mleka mówili Stefan Rensing z niemieckiej organizacji VIT oraz David Girod z Evolution z Francji. Obaj prelegenci skupili się na pokazaniu polskim hodowcom jak selekcja genomowa wpływa na remont stad, ich organizację i wyniki ekonomiczne z produkcji mleka. Goście z zagranicy zaprezentowali także strategię genotypowania samic kładąc nacisk na korzyści z niej płynące dla hodowców i programu hodowlanego.

Referaty wygłoszone przez prelegentów Forum Genetycznego były przyczynkiem do ożywionej dyskusji. Hodowcy i producenci mleka dopytywali o szczegóły hodowlane i produkcyjne, a ich pytania nie pozostawały bez odpowiedzi. Ich pytania oraz dokładnie przeanalizowane wystąpienia naukowców i praktyków podczas Forum zostaną zaprezentowane w najbliższym, 11 numerze miesięcznika Hodowla i Chów Bydła.

Radosław Iwański

ARCHIWUM AKTUALNOŚCI
WYDARZENIA

Na 100-lecie Niepodległej

19-10-2018

14 października br. w siedzibie oddziału PFHBiPM w Olsztynie zs. w Dorotowie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

MULTIMEDIA

Konferencja Łysomice 2018 dzień 2 relacja video

19-10-2018

Automatyzacja i robotyzacja w hodowli bydła i produkcji mleka - dzień drugi: wizyta w gospodarstwie Hendripol Sp. z o.o. i Stadninie Koni Nowe Jankowice - 19 października 2018r.

FAKTY

Jak sprawdzić, ile tracisz na wysokim poziomie LKS?

18-10-2018

Jednym z ważniejszych i najczęściej ocenianych parametrów w kontekście zdrowia krowy jest poziom komórek somatycznych w mleku. Każdy hodowca dąży do zmniejszenia ich liczby, ale czy każdy wie, ile traci na wysokim ich poziomie?

KALENDARZ WYSTAW


NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W ROKU

Październik 2018
PN WT SR CZW PT SO ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

*Pola zaznaczone gwiazdką sa obowiązkowe


Jak nas znaleźć?

Siedziba główna PFHBiPM znajduje sie w Warszawie na ul. Żurawiej 22