POLSKA FEDERACJA HODOWCÓW BYDŁA i PRODUCENTÓW MLEKA

70 LAT ZA NAMI!

Siedem dekad to piękny wiek dla człowieka, a co dopiero dla gazety. Kiedy spojrzymy na historię „Hodowli i Chowu Bydła”, to śmiało możemy powiedzieć, iż dokumentowaliśmy i towarzyszyliśmy hodowcom praktycznie przez wszystkie, powojenne dzieje naszego kraju. Od mrocznych, stalinowskich czasów, aż po nowoczesność XXI wieku. Zawsze byliśmy blisko hodowców, zawsze służyliśmy im radą i pomocą. Zdecydowanie jest co świętować!

Targi Ferma 2018 w Łodzi, z racji swej rangi i odwiedzających je gości wydały nam się najlepszym miejscem do uczczenia naszych „urodzin”. Bo gdzie indziej świętować, jak nie wśród odwiedzających je hodowców i ludzi od lat związanych od lat z rolnictwem i hodowlą. Dlatego jeszcze bardziej cieszy fakt, że na naszą małą uroczystość goście stawili się tłumnie i wszystkim dopisywały szampańskie humory. Na stoisku PFHBiPM, gdzie odbył się nasz jubileusz, powitaliśmy wiele osób, które od lat wspierają naszą działalność, służą radą i swoją pomocą. Oprócz władz Federacji reprezentowanych przez wiceprezydentów Krzysztofa Banacha i Sylwestra Mierzejewskiego, członków Zarządu i dyrekcji w osobach Stanisława Kautza i Teresy Piechowskiej, towarzyszyli nam nasi koledzy z wszystkich działów PFHBiPM, a także stale współpracujący z nami autorzy zarówno reprezentujący świat nauki, jak i praktyczną stronę hodowli, oraz reprezentanci firm z branży rolniczej. Szczególnie ucieszyła nas obecność pani Elżbiety Orlińskiej – wieloletniej redaktor naszej gazety, dzięki której przeszła ona w 2008 roku pod egidę Federacji. Zaznaczyć trzeba, że pani Elżbieta w miesięczniku pracowała od 1958 roku, więc jak nikt zna jego historię.

- Spotkaliśmy się wśród przyjaciół, żeby świętować jubileusz mojej ukochanej. – rozpoczął uroczystość Radosław Iwański – redaktor naczelny „Hodowli i Chowu Bydła” – może was to zaskoczyło, ale ja naprawdę ją bardzo kocham. Jestem z nią od czterech lat, a ona ma już siedemdziesiąt lat. Mówię oczywiście o naszym czasopiśmie, które jakiś czas temu reaktywowała Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Mówię o czasopiśmie które jest Polskie i ma swój początek w roku 1948. Właśnie dlatego spotkaliśmy się tutaj, żeby to świętować i cieszyć się wspólnie z naszego miesięcznika.

Redaktor Iwański podziękował pani redaktor Orlińskiej za to, iż przez tyle lat kierowała czasopismem przez nie zawsze spokojne czasy, a honorowemu gościowi naszej uroczystości został wręczony bukiet przez dyrektora PFHBiPM Stanisława Kautza.

Radosław Iwański szczególnie zaakcentował również, że obecny status miesięcznika i jego powodzenie na prasowym rynku, to przede wszystkim zasługa Stanisława Kautza, którego upór i zaangażowanie w sprawy redakcji zaowocował tym, iż nasza gazeta istnieje i ma się bardzo dobrze.

- Żyjemy w świecie twardej konkurencji – zaznaczył redaktor naczelny „Hodowli i Chowu Bydła” – Nie wszyscy nas lubią, ale naszym celem jest sprostać wszystkim przeciwnościom, dążyć do przodu i dostarczać naszym czytelnikom takie treści, które będą jak najbardziej przydatne w ich codziennej pracy, Mam nadzieję, że nasza jubilatka pomaga wam podejmować właściwe decyzje i właściwe wybory w hodowli bydła i w produkcji mleka.

Podziękowania za współpracę otrzymali także członkowie zarządów PFHBiPM i Polskiej Federacji Sp. z o.o., a także wszyscy, dzięki którym możemy być konkurencyjni na polskim rynku prasy rolniczej, która, jak zaznaczył redaktor Iwański, nie zawsze jest w rękach polskiego kapitału.

Zgromadzonym gościom podziękował także dyrektor Stanisław Kautz, podkreślając, że nie było by tej gazety, bez tego redaktora naczelnego.

Podczas jubileuszu wszyscy goście zostali poczęstowani szampanem, a także zostali zaproszeni do degustacji urodzinowego tortu. Na ręce Radosława Iwańskiego i Stanisława Kautza składano wiele gratulacji i okolicznościowych upominków, zarówno ze strony hodowców, jak i współpracujących z miesięcznikiem firm i organizacji.

Mamy 70 lat i nieskromnie mówiąc, życzymy sobie co najmniej kolejnych kilku dekad. Mamy nadzieję, że jeszcze długo będziemy gościć w domach hodowców, pomagając w ich codziennej pracy, a także współpracować z wieloma osobami, firmami i instytucjami w celu usprawnienia polskiej hodowli. Dlatego też, bardzo chcemy podziękować naszym hodowcom, za ich wiedzę, którą dzielą się z nami i za ich gościnność podczas redakcyjnych wizyt. Dziękujemy współpracującym z nami autorom zarówno ze świata nauki, jak i praktykom z dziedziny hodowli za ich wkład w prezentowane przez nas treści, a także wszystkim współpracującym z nami firmom i instytucjom. To dzięki Wam się rozwijamy i możemy być cały czas na bieżąco, dostarczając sprawdzoną i rzetelną informacje. A przecież właśnie o to najbardziej chodzi w przygotowaniu solidnej i opiniotwórczej gazety.

Mateusz Uciński

  • Thumb jubileusz hichb 01
  • Thumb jubileusz hichb 02
  • Thumb jubileusz hichb 03
  • Thumb jubileusz hichb 05
  • Thumb jubileusz hichb 06
  • Thumb jubileusz hichb 07
  • Thumb jubileusz hichb 08
  • Thumb jubileusz hichb 09
  • Thumb jubileusz hichb 10
ARCHIWUM AKTUALNOŚCI
WYDARZENIA

Lubelskie podsumowania

22-03-2019

W lubelskim Centrum Spotkania Kultur odbyło się podsumowanie wyników oceny wartości użytkowej bydła za 2018 rok.

WYDARZENIA

Bydgoszcz na mlecznym plusie

22-03-2019

W Łysomicach omówiono stan mlecznej produkcji w Regionie Oceny Bydgoszcz.

RYNEK MLEKA

Wsparcie dla grup i organizacji producentów

21-03-2019

W dniach od 15 kwietnia do 31 maja bieżącego roku w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można składać wnioski o pomoc na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”.

Hichb 2019 03 lq 1

Hodowla i Chów Bydła

W numerze 3 / 2019: Czy to koniec polskiej wołowiny?

 

Reportaż z mazowieckiej ubojni wyemitowany przez stację TVN wstrząsną całą Polską i odbił się szerokim echem na całym świecie, podważając renomę Polski, jako solidnego i sprawdzonego eksportera żywności. Niehumanitarne traktowanie zwierząt, połączone z haniebnymi praktykami sprzedaży mięsa bez weterynaryjnej położyło się cieniem na całej branży, zarówno producentów mięsa, jak i hodowców bydła. Właśnie z tego powodu postanowiliśmy tej aferze poświęcić Temat Numeru. Przeczytacie w nim Państwo ogólną analizę zaistniałej sytuacji, oraz wywiady z Witoldem Choińskim, prezesem Polskiego Mięsa, lek. wet. Karoliną Oblizajek, pełniącą funkcję Wojewódzkiego Inspektora Weterynaryjnego ds. Bezpieczeństwa Zywności w WIW w Poznaniu i z dr. hab. Anną Jupowicz - Ginalską, medioznawcą z Uniwersytetu Warszawskiego. Oprócz tego w numerze zapraszamy do odwiedzenia z nami Spiżarni Hrabiny Potulickiej ze Ślesina, produkującą rewelacyjne sery, a także odwiedzenia hodowli Państwa Klimczyków z Poręby, oraz rodziny Ziajów z Dobrodzienia. Szczególnie też polecamy artykuł Anny Siekierskiej o niepożądanych cechach pokrojowych w stadzie. W najnowszym numerze nie zabraknie także tekstów odnośnie żywienia, ekonomii i zdrowotności, a także nowinek z branży hodowlanej, zwłaszcza, że niedawno odbyły się Targi Ferma w Łodzi. Serdecznie zapraszamy do lektury!

KALENDARZ WYSTAW


NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W ROKU

Marzec 2019
PN WT SR CZW PT SO ND
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

*Pola zaznaczone gwiazdką sa obowiązkowe


Jak nas znaleźć?

Siedziba główna PFHBiPM znajduje sie w Warszawie na ul. Żurawiej 22