PFHBiPM
Aktualności

Krowa nie bodzie – czyli kilka słów o bezpiecznej hodowli | cz. 5.

Paweł Szumara | | BHP

K2 – czyli zagrożenia związane z upadkiem z wysokości.

W naszym cyklu przechodzimy do kolejnego istotnego tematu, od którego nie można uciec w pracy w gospodarstwie hodowlanym. Będziemy dziś mówić o zagrożeniach związanych z upadkiem z wysokości. Zagrożenia te wynikają najczęściej z dwóch rodzajów prac często spotykanych w gospodarstwach: pracą na wysokości i pracą w zagłębieniach lub ich pobliżu. Oba rodzaje prac, w przypadku braku podjęcia odpowiednich działań zabezpieczających, niosą ze sobą ryzyko poważnych wypadków mogących w konsekwencji doprowadzić do ciężkich urazów, a nawet śmierci człowieka.

Istotna sprawą jest fakt, że w środowisku pracy hodowcy podczas wykonywania praktycznie każdego rodzaju czynności występują dodatkowe czynniki zwiększające zagrożenie w razie spadania z wysokości. Do najważniejszych trzeba zaliczyć: obecność maszyn rolniczych i innego sprzętu stanowiącego potencjalne przeszkody, w które może uderzyć spadający człowiek, oraz posługiwanie się niebezpiecznymi ostrymi narzędziami.

Upadek związany z pracą na wysokości może nastąpić podczas:

  1. Prac remontowo-budowlanych – np. w trakcie budowy nowych budynków, napraw dachów, odnawiania wnętrz pomieszczeń gospodarczych, itp. Główne zagrożenia występujące przy wykonywaniu tego typu czynności są typowe dla sektora budownictwa i powinny być eliminowane za pomocą środków ochrony zbiorowej i indywidualnej przeznaczonych do tego celu.
  2. Układania materiałów objętościowych, jak bele słomy, na środkach transportu najczęściej stosowanych w rolnictwie, a więc  przyczepach, wozach, samochodach.  Głównym czynnikiem utrudniającym eliminację zagrożeń w trakcie wykonywania tego typu pracy jest dobranie lub skonstruowanie odpowiednich punktów kotwiczenia dla sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości.
  3. Prac z użyciem drabin.
  4. Przy porządkowaniu, remontowaniu

Głównym zagrożeniem dla ludzi wykonujących takie prace jest posługiwanie się niewłaściwym sprzęt pozbawiony odpowiednich certyfikatów oraz niesprawność drabin, np uszkodzone lub zabrudzone szczeble, brak zabezpieczenia przed rozsuwaniem się, itp.

Chcesz wiedzieć jak bezpiecznie wykonywać prace przy użyciu drabiny zachęcamy do lektury biuletynu wydanego przez Państwową Inspekcję Pracy zamieszczonego w poniższym linku (pdf) >>