PFHBiPM
Aktualności

Gospodarka o obiegu zamkniętym

Dorota Śmigielska | | Rynek mleka

W dniu 11 marca Komisja Europejska opublikowała plan nowy plan działania dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym. Doceniono w nim potencjał biogospodarki o obiegu zamkniętym oraz unijnej strategii na rzecz biogospodarki w zwiększaniu szans na osiąganie obiegu zamkniętego. Jednakże to na ile biogospodarka będzie sprawnie działać, zależy od dynamiki funkcjonowania sektorów rolnictwa i leśnictwa. Aby można było w pełni wykorzystać jej potencjał, musi ona pozostać priorytetem UE. Niezbędna jest w tym celu także dostępność spójnych środków oraz finansowanie – również w ramach w przyszłej WPR. Dla rolników, właścicieli lasów i ich spółdzielni to warunek konieczny, by mogli oni zwiększać swój wkład. W tym kontekście plan zaproponowany przez Komisję jest dobry, jednak zdaniem Copa-Cogeca jeszcze wiele rzeczy należy w nim poprawić.   


Według Copa-Cogeca ważne jest objęcie tym planem działania marnotrawienia żywności jako jednego z kluczowych elementów. Należy zatem postawić jasną granicę między tym, czego da się uniknąć, a czego nie. Unii Europejskiej potrzebne są spójne ramy prawne, wsparcie gospodarcze dopasowane do jej potrzeb oraz podejmowanie decyzji w oparciu o dowody naukowe, by rolnictwo znalazło się w centrum gospodarki o obiegu zamkniętym, a rolnicy mieli dostęp do szerszego zestawu narzędzi oraz innowacji (biologicznych, technologicznych i społecznych). Europa potrzebuje kompleksowego podejścia opartego na porozumieniu zainteresowanych stron, by gromadzić niesprzedaną, niespożytą żywność, a także żywność niezdatną do spożycia i przekazywać ją wytwórniom pasz, biopaliw czy biogazu. Rolnictwo jest kluczowym sektorem, koniecznym do ograniczania luk w łańcuchu żywnościowym oraz umożliwiającym społeczeństwu funkcjonować zgodnie z zasadami o obiegu zamkniętym.


Copa-Cogeca uważa, że krokiem w dobrym kierunku jest to, że Komisja uznała, usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery przy pomocy zrównoważonej gospodarki leśnej i rolnictwa sprzyja pochłanianiu CO2 przez glebę oraz, że powinno być podstawą celów w zakresie neutralności klimatycznych. Zdaniem Copa-Cogeca ramy prawne regulujące certyfikację usuwania dwutlenku węgla w oparciu o porządny i przejrzysty system rozliczania pochłoniętego CO2 mogłyby zapewnić rolnictwu i leśnictwu odpowiednie miejsce w walce ze zmianami klimatycznymi. Przedstawiciele Copa-Cogeca uważają również, że wyników w zakresie zrównoważoności nie powinno się ustalać na podstawie metod wyliczania śladu środowiskowego produktów (PEF). W tej chwili mechanizm doradztwa stron zainteresowanych w ramach PEF nie jest wyważony, jeżeli chodzi o uwzględnianie poglądów wszystkich stron zainteresowanych. Ponadto we wszystkich metodach oceny śladu zrównoważoności powinny być brane pod uwagę efekty zewnętrzne takie jak pochłanianie dwutlenku węgla, różnorodność biologiczna czy zarządzanie zasobami wodnymi. W tym kontekście dalsze prace Komisji z zakresie usuwania dwutlenku węgla z atmosfery są niezbędne.